Statek Výštice

Dovolte nám, abychom se představili:

Rok před sametovou revolucí jsme se potkali na zážitkovém kursu Prázdninové školy Lipnice, vzali jsme se, máme dva syny a na naší společné více než dvacetileté cestě jsme na konci léta 2010 koupili statek Výštice. Léta jsme hovořili o tom, že až nám děti odrostou, chtěli bychom vybudovat penzion – vzdělávací outdoorové  středisko, kde bude lidem dobře a kam se budou rádi vracet.  V roce 2008 jsme založili občanské sdružení Země – nezemě, z.s., které se zaměřuje na zážitkové programy pro děti, mládež a celé rodiny. V létě 2010 jsme objevili a koupili statek Výštice, který splňoval téměř všechny naše podmínky.  Od té doby na statku Výštice probíhá celá řada akcí – dětské tábory, školy v přírodě, školní výlety, sportovní a adaptační kursy, firemní i soukromé akce, svatby, zabijačky, vzdělávací akce a semináře různých, převážně neziskových organizací … Při své práci na středisku čerpáme ze svých dlouholetých zkušeností pedagogických, rodičovských i manažerských.

 

Mgr. Iva Pudichová

Prázdniny na jihočeském statku a na chalupě u babiček, toulky lesy za lovem, houbami a bylinkami. Dobrodružství bez stálého dozoru dospěláků…S  tátou jsem absolvovala mnoho výjezdů po veterinárních případech a nejvíce mě fascinovaly porody. Když mi bylo deset, držela jsem poprvé háky a o dva roky později udělala pár opravdových stehů. Maminka mě odmalička pérovala v šití, pletení, zavařování, bruslení… Od páté třídy pohltila můj život atletika a další sporty. A tak se stalo, že namísto cesty veterinářky nebo porodní asistentky jsem se vydala na dráhu pedagogickou a vystudovala Fakultu tělesné výchovy a sportu. Do mého života velmi brzy vstoupila role manželky  a maminky dvou kluků J. V mém profesním životopise byste našli mnohé: učitelka na základní škole a na gymnáziu, obchodní manažerka, koordinátorka, externí lektor outdoorové vzdělávací firmy Česká cesta, manažerka vzdělávacího střediska Outward Bound ČR. Patnáct let jsem ve svém volném čase působila jako instruktorka zážitkové pedagogiky v Prázdninové škole Lipnice. Následně jsem ve Zvoli svoji dobrovolnickou kapacitu věnovala komunálnímu životu. Jako vedoucí školské, kulturní a sportovní komise jsem připravovala a garantovala celou řadu společenských a sportovních akcí. K jedněm  narozeninám jsem od svého muže dostala poukaz na  jezdecké lekce (věděl, že jedním z mých snů je vrátit se ke koním). O rok později jsme koupili našeho prvního koně a kůň znamená další posuny a vzdělávání se v jezdectví…  Na jaře 2008 jsme založili Zemi Nezemi a na podzim 2010 spojili svůj život s Výšticí. Cesta mě zavedla zpět ke kořenům, do přírody a na místo, odkud pocházejí moji předci. V Zemi Nezemi připravuji  a vedu programy pro děti, mládež a rodiny. Pečuji o klienty statku Výštice, o provoz střediska, domácí hospodářství, vedu pravidelný jezdecký kroužek… Miluji voňavý les a přírodu. ONA nám dává a poskytuje vše, co k životu potřebujeme. Po mnoha letech jsem ZPĚT… „Vše co děláš, dělej s láskou a žij v přítomnosti“

Ing. Marcel Pudich

Vystudoval jsem Elektrotechnickou fakultu VŠ Báňské v Ostravě, jako elektroinženýr jsem se však nikdy neživil. Po ukončení krátké kariéry sportovního novináře jsem pracoval čtyři roky jako obchodní zástupce a poté 14 let ve funkcích obchodních a marketingových ředitelů čtyř firem zaměřených na dovoz cukrovinek (zahlcovali jsme tenhdy český trh Mentosem, Toffifee, Merci, Lindt a desítkami tun vánočních a velikočních figurek). Patnáct let jsem ve svém volném čase působil jako externí dobrovolnický instruktor zážitkové pedagogiky v Prázdninové škole Lipnice. Jsem zakladatelem florbalového klubu 1. SC Vítkovice a podílel jsem se na vzniku florbalu u nás vůbec. Tři roky jsem pracoval také jako externí lektor outdoorové vzdělávací firmy Česká cesta. V průběhu čtyřletého starostování se mi společně s radními podařilo motivovat lidi ke spolupráci, vzájemné úctě, povedlo se nám iniciovat obnovení nebo založení několika nyní již tradičních zvolských akcí.

S Ivčou jsme založili spolek Země-nezemě, z.s. Mám rád hory, v Himalájích jsem si splnil životní sen čtyřmi krásnými treky a výstupem na Imja Tse (6.189 m.n.m.). Táhne mne to taky na moře, rád brázdím mořské vlny na jachtě.   Miluju manželku a své syny a po dlouhých letech manažerských funkcí, včetně té starostovské, si užívám života na samotě u lesa a u rybníka a s tím spojené fyzické práce. A s láskou vařím našim hostům.

 

Bc. Jan Pudich

Vystudoval jsem Akademii žurnalistiky a nových médií v Praze a získávám své první reportérské ostruhy v televizi i tištěných médiích a také jako externí lektor na kursech České cesty a PŠL. Mezi mé koníčky patří převážně sport. Hraji florbal za Traverzu Mukařov a rád využiji jakékoli příležitosti zasportovat si i jinak. Mimo jiné jsem i pasivní sportovec a velký fanoušek ostravských týmů. Sledování sportu v televizi nebo na internetu je má druhá nejčastější činnost.

 

 

 

Zázemí – kuchyně a úklid

 

V kuchyni se při přípravě jídla střídá stabilní tříčlenný tým. Kuchyni šéfuje Marcel, objíždějící různé kuchařské semináře a praxe v renomovaných kuchyních. Největší část času tráví při přípravě jídel vařených s láskou. S prací nám pomáhá několik kamarádů a holek z jezdeckého kroužku, jedná se o každodenní starost o výběhy a boxy pro koně, kozy, slepice, je poztřeba vzít do ruky pilu a připravit dříví, obejít statek a posbírat vše, co tam nepatří.